Nazywam się Magdalena Bartczak i pod koniec listopada 2015 roku przeprowadziłam się do Ameryki Południowej. Wsiadłam w samolot do Rio de Janeiro i przez Brazylię oraz Argentynę przejechałam drogą lądową do Chile, gdzie na dobre osiadłam w lutym 2016 roku. Od tego czasu mieszkam w Santiago, ok. 14 tysięcy kilometrów od rodzinnej Warszawy.

colombiaJestem redaktorką, dziennikarką i organizatorką wydarzeń kulturalnych. Niedawno napisałam książkę reporterską o Chile, przede wszystkim jego południu – „Chile Południowe. Tysiąc niespokojnych wysp”, która ukazała się 25 września 2019 r. nakładem wydawnictwa Muza. Na stałe współpracuję z czasopismami filmowymi, społecznymi i przede wszystkim podróżniczymi. Odwiedziłam dotąd 47 krajów na pięciu kontynentach, o których piszę na łamach m.in. „All Inclusive”, „Podróży” i „Poznaj Świat”.

Z wykształcenia jestem polonistką (UW) i filmoznawczynią (UJ). W Polsce pracowałam m.in. w kinie, wydawnictwie, paru czasopismach i przy festiwalach filmowych (m.in. MFF Nowe Horyzonty). W Chile odbyłam praktykę w Ambasadzie RP, pisałam na łamach „Biuletynu Ambasady”, współpracowałam z uczelnią wyższą (Universidad Central) i Fundacją im. Pablo Nerudy. Pracowałam (lub nadal pracuję) też jako przewodniczka, tłumaczka oraz nauczycielka języka polskiego. Do swoich pasji przekuwanych w profesję postanowiłam dołożyć pisanie tego bloga, poświęconego Chile i reszcie Ameryki Łacińskiej – jej historii, kulturze, kuchni i przede wszystkim ludziom. Zapraszam do czytania, komentowania i współpracy!

WSPÓŁPRACA:

√   Jestem redaktorką i dziennikarką z ponad dziesięcioletnim stażem pracy głównie w branży prasowo-wydawniczej, kulturalnej i edukacyjnej. Piszę, redaguję, organizuję wydarzenia kulturalne i tłumaczę (z hiszpańskiego na polski). Masz pomysł na współpracę ze mną w tym zakresie? Potrzebujesz pomocy w promocji lub stałej korespondencji z Ameryki Południowej od dziennikarki, która jest na miejscu i dobrze zna region oraz języki obce? Chcesz, żebym napisała dla Ciebie tekst o Chile lub jakimś innym kraju Ameryki Łacińskiej? Daj znać!

√  Zwiedziłam wiele krajów, przede wszystkim w Europie, Azji i Ameryce Południowej. Wiele z tych podróży – m.in. po Birmie, Tajlandii, Argentynie, Brazylii, Peru i Kolumbii – odbyłam sama. Równą frajdę jak sama wędrówka sprawia mi planowanie i organizowanie wyjazdów. Mam w tym wieloletnie doświadczenie, więc jeśli potrzebujesz informacji, poręcznego planu lub wskazówek, możesz skontaktować się ze mną – chętnie pomogę. Potrzebujesz oprowadzenia po Santiago lub innym miejscu w Chile? Napisz, jestem tutaj – może będę mogła się przydać.

√ A może masz jakieś inne pomysły na współpracę? Jestem otwarta na propozycje.

Kontakt: magdabartczak@gmail.com