Wszyscy święci Magellana

magellanpuntaarenas

Dokładnie 1 listopada 1520 roku Ferdynand Magellan „odkrył” przejście między dwoma oceanami – Atlantyckim i Spokojnym. Właśnie od tego dnia pochodziła pierwsza nazwa tego miejsca – Cieśnina Wszystkich Świętych, znana później światu jako Cieśnina Magellana. 

„Historii jest obojętne, w jaki sposób coś zostaje dokonane. Staje po stronie wykonawcy, tego kto dzieła dokonał” – pisał Stefan Zweig w biograficznej powieści „Magellan” (1938) o słynnym portugalskim odkrywcy i podróżniku, zapamiętanym przez historię jako dowódca wyprawy, która jako pierwsza opłynęła Ziemię. Fernão de Magalhães z Sabrosy, znany w Ameryce Południowej jako Hernando de Magallanes, dotarł na ten kontynent 10 stycznia 1520 roku. Wyruszył w tę wyprawę mimo początkowych sprzeciwów hiszpańskiego króla Karola I, który ostatecznie pomógł mu w sfinansowaniu podróży.

Pierwszym punktem, do którego dopłynęły statki Magellana, był brzeg La Platy (dzisiejsza środkowa Argentyna), którą marynarze wzięli początkowo za cieśninę prowadzącą za Ocean Spokojny. Okazało się jednak, że to tylko zatoka, flotylla pożeglowała więc dalej na południe, docierając do brzegów Patagonii, gdzie Magellan wraz ze swoimi marynarzami spędzili zimę. Pod koniec sierpnia znów wyruszyli w podróż, dopływając po dwóch miesiącach do upragnionej cieśniny – legendarnego miejsca, w którym spotykają się dwa oceany: Atlantycki i Spokojny.

Cztery z pięciu statków rozpoczęły powolne przedzieranie się przez przejście, które Magellan nazwał „Cieśniną Wszystkich Świętych” (Estreito de Todos los Santos), ponieważ właśnie 1 listopada wpłynęła tam jego flota. Z kolei lądowi położonemu na południe od cieśniny nadał miano „Ziemi Ognistej” (Tierra del Fuego) od widocznych na jego brzegu płonących ognisk. Pod koniec listopada Magellan zaczął kierować się na północ, w stronę Azji Południowo-Wschodniej, gdzie zakończył swoją podróż na zawsze – stracił życie 26 kwietnia 1521 roku na wyspie Mactan (dzisiejsze Filipiny), biorąc udział w potyczce z jej królem.

Oto moje wrażenia znad słynnej Cieśniny Wszystkich Świętych (znanej dziś jako Cieśnina Magellana), którą odwiedziłam w marcu tego roku. Pocztówki z samego południa świata:

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: